Włochy to tradycja

Włochy to tradycja

Wybierając się do włoskiej restauracji, właściwie do jakiejkolwiek restauracji pierwsze co mam wpada w ręce to karta dań. Idąc do włoskiej restauracji, szczególnie jeśli jest to jedna z naszych pierwszych wypraw, napotykamy potrawy o których wcześniej nie słyszeliśmy. Dlatego fajnie poznać dania kuchni włoskiej które są dość popularne, aby idąc do takiej restauracji nie popełnić błędu przy zamawianiu. Kuchnia włoska oferuję często danie które nazywa się pasta pomodoro. Jest to proste danie z makaronem i sosem pomidorowym. Kolejnym daniem które uwielbiają Włosi to arancini. Jest często spotykane we włoskichr estauracjach, podawane jako przekąska.

Każda szanowana się restauracja włoska zapewne posiada w swojej karcie popularny deser tiramisu. Nazwa tego deseru oznacza Podnieś mnie lecz należy bardziej to interpretować jako Przebudzenie. Deser tiramisu bowiem zawiera w swoim składzie kawę espresso oraz podłużne biszkopty nasączone i przekładane mieszanką z jajek cukru i serka mascarpone. jak wszystkim wiadomo na wierzchu deser posypany jest kakao. Jednym z następnych włoskich deserów to ricotta. Klasyczne włoski ser za którym przypadają nie tylko Włosi powstaje z mleka krowiego lub owczego. Można ją spożywać bez dodatków lub dodawać do wielu potraw i deserów, idealna do serników cannelloni czy ravioli. Dania włoskie takie jak gnocchi, crostata, ragu, carpaccio, rigatoni czy panna cotta stanowią praktycznie podstawę kuchni włoskiej. Włoska kuchnia zachwyca swoim bogactwem oferując naprawdę wymyślne dania. Włosi osiągają niezrównane doznania smakowe, ponieważ dodają do wielu potraw świeże zioła oliwe z oliwek, pieczywo, sery a także pomidory.

Całe bogactwo smaków jest w zasadzie nie do opisania. Aby w pełni zaznajomić się z tą kuchnią należy bardzo często próbować jej wszystkich potraw. Najlepiej oczywiście wybrać się do Włoch. Prawdziwi Włosi bowiem czerpią wiedzę z tradycji przodków. Wzorując się na pierwszych przepisach, które wywodzą się z danego regionu. Włosi z pokolenia na pokolenie przekazują sobie swoje tajne przypisy. Jest to klucz do sukcesu włoskiej kuchni. W prawdziwej włoskiej tradycji o ile to tylko możliwe posiłki celebruje się w gronie rodzinnym, co można byłoby z powodzeniem przenieść do naszych polskich domów.

Dodaj komentarz

Close Menu