Najważniejsze składniki dobrej pizzy

Najważniejsze składniki dobrej pizzy

Włoskiej pizzy można przyznać miano najpopularniejszego i zarazem najpyszniejszego dania wszech czasów. Jej smak każdorazowo zależy jednak od rodzaju zastosowanych w niej składników. Niekoniecznie musi to być wyłącznie ser, kiełbasa salami i sos pomidorowy. Zamawiając pizzę na telefon na Ochotę, warto więc wcześniej sprawdzić, z czym rzeczywiście smakuje ona najlepiej. Aby później się przypadkiem nie rozczarować.

Głównym składnikiem i zarazem podstawą każdej włoskiej pizzy jest oczywiście ciasto. To jego jakoś wpływa najmocniej na ostateczne walory potrawy. Według tradycyjnej receptury kuchni włoskiej dobre ciasto powinno być jak najcieńsze, jednak jak pokazują przeprowadzane w naszym kraju ankiety, Polacy dużo chętniej zamawiają pizzę na cieście grubym. Wszystko jest kwestią indywidualnych upodobań. Warto więc kierować się własnymi preferencjami, a nie tym, jaka pizza z dowozem na Mokotów jest aktualnie na topie.

Samo ciasto okazałoby się jednak bezsmakowym miękkim plackiem, gdyby nie wypełniające je różnorodne dodatki. Są to przede wszystkim świeże zioła. W kuchni włoskiej odgrywają kluczową rolę. Dodają plackom niesamowitej świeżości i delikatności, sprawiając, że już sam ich zapach zaczyna rozbudzać kubki smakowe. Pizzę najczęściej uzupełnia się po prostu bazylią i oregano. Warto jednak sprawdzić, czy te dwa zioła dodawane są w wersji świeżej czy sproszkowanej – pierwsza będzie oczywiście smaczniejsza i zdrowsza.

Dla prawdziwego Polaka pizza wegańska w Warszawie mogłaby po prostu nie istnieć. Za jej smak odpowiadają przecież pokrywające ją dodatki, wśród których koniecznie musi znaleźć się jakieś smaczne mięsko. Czy to będzie zwykła kiełbasa, czy może jednak standardowa szynka albo pikantne salami – nie ma to znaczenia, bo każdy mięsny dodatek idealnie połączy się z serem, ciastem i ziołami. Podwyższy także kaloryczność dania. A dzięki temu potrawa będzie bardziej sycąca.

Dodaj komentarz

Close Menu